Ana Sayfa
 
English
Hakkımızda
 
Yalçın TOKAY
1931 yılında Konya'da doğdum. Ailemin memuriyet görev yeri değişikliğiyle 1942'de İstanbul'a döndük. İstanbul'da devam eden eğitim süreci D.G.S.A heykel bölümünde Hadi Bara, Zühtü Mürütoğlu, İlhan Koman hocalarının öğretileri ile üstüne yaşamımı inşa edeceğim mesleğin 1954'te sahibi oldum.

1956'de askerliğimi Kore'de yaptım izinli olarak gittiğim Japonya'da seramiğin ışıltısını görüp Türkiye dönüşü Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu'nda değerli hoca Hakkı İzet'in atölye çalışmalarına devam ettim. Profesyonel iş hayatım; 1960'ta Eczacıbaşı Seramik fabrikası Sanat Atölyesi'nde başladı.

1960 sonunda Sümerbank Yıldız Porselen fabrikasının kuruluş aşamasında model ve kalıp atölyesi üretim yöneticisi olarak işe başladım Alman ve Çekoslovak ustalardan fabrikasyon model ve kalıp tekniğini öğrendim, 10 seneye yakın bir süre fabrikanın üretim form ve kalıplarını yapıp işletmeye soktum. Geleneksel özgün nesneleri stilize ederek porselene uyguladım gerek fonksiyonel nesneler gerekse biblolar beğeni toplayarak dış ülkelerdeki önemli kişilere hediye olarak götürüldü.

1968 sonunda Yıldız Porselen fabrikasından ayrıldım ve İstanbul Devlet Opera ve Bale Müdürlüğünün ses sınavını kazanarak opera sanatçısı olarak A.K.M sahnelerinde görev aldım.

1970'de Alemdar Porselen fabrikasının kuruluşunda bulundum,süs eşyaları bölümünü kurup işletmeye açtım ve aynı bölümün yöneticisi olarak 4 yıl çalıştım.

1975'de kendi özel atölyemi kurdum ve halen sanat alanında çalışmalarıma devam etmekteyim...
 
   
 
Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.